Historie knedlíků

Současné podoba knedlíků má za sebou poměrně dlouhý vývoj. Jejich původní složení bylo zcela jiné, a zpočátku se podávaly jako hlavní jídlo. Knedlíky tak, jak je známe dnes, se poprvé objevují na talíři až v polovině 19. století, a velmi mnoho jejich variant vymyslely hospodyně v Českých zemích.

Knedlíky kdysi dávno…

Knedlíky mají velmi dlouhou historii, byly známé dokonce již ve starověku a středověku. V té době se knedlíky nazývaly kuličky nebo malé šišky z masa, které se míchalo s namočeným chlebovým těstem. Přibližně v 17. století se začala přidávat ještě mouka, později dokonce i rýže. Postupně se objevovaly další varianty složení, knedlíky začínaly mít různé tvary a náplně. Na začátku 19. století ještě stále ale knedlíky byly hlavním jídlem, a ne přílohou.

Vídeňské knedlíky
V druhé polovině 19. století se ve Vídni začínají servírovat typické vídeňské houskové knedlíky. Recept na ně se v krátké době dostává i do českých zemí, kde ho hospodyně začínají různě vylepšovat a například karlovarský knedlík, nazývaný také svatební nebo fajnový, je považován za chutnější než původní z Vídně.

Knedlíky v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i na Slovensku
Brambor bylo v té době víc než dost, a tak se brzy objevují bramborové knedlíky. V Čechách se sypou strouhankou, na Moravě a ve Slezsku osmaženou cibulkou a škvarky, plní se uzeným masem, povidly, švestkami, ale třeba i nastrouhanými jablky s mletými ořechy. Dodnes se neví, jestli v Krkonoších nebo na Šumavě poprvé uvařili chlupaté knedlíky, a jestli je tenkrát připravili ze syrových nebo vařených brambor, případně nesmíchali oboje. Na Slovensku se národním jídlem stávají bramborové halušky, servírované s brynzou a rozvařeným špekem. Bramborové knedlíky pak postupně přestávají být hlavním jídlem a jsou stále častěji podávány jako příloha. Nejen s uzeným masem, zelím nebo špenátem, ale i v mnoha dalších podobách nám chutnají i v současnosti… Knedlíková současnost
Z bramborového těsta se dnes samozřejmě nevaří jen knedlíky. Připravují se z něj například noky, placky, taštičky nebo i smažené koblížky - podívejte se třeba na tyto recepty.

Podle složení těsta se bramborové knedlíky připravované v České republice dělí na:

Základní - z těsta z brambor, hrubé mouky, škrobové moučky, vajec a soli
Jemné - z brambor, rohlíků, vajíček, mouky a soli
Šulánky - složené z brambor, mouky, mléka nebo vody a soli
Jihočeské drbáky - z brambor a mouka jen na obalení
Jihočeské bosáky - smíchané ze syrových a vařených brambor, mouky, vajec a sádla
České chlupaté - z brambor, mouky, vajec, soli sádla a cibule


Přípravu těsta si v současnosti můžeme zjednodušit použitím různých sypkých směsí. Knedlíky z nich ale nikdy nebudou tak kvalitní, jako z poctivého domácího těsta, a když už se pro sypkou směr rozhodneme, je vždy důležitý údaj o množství brambor. Na trhu jsou i polotovary knedlíků, které stačí rozbalit, nakrájet a ohřát v páře. I jejich kvalita je různá a jen minimum z nich se vyrovná knedlíkům, které si připravíme sami.

Rady a tipy na knedlíky

Chcete aby se vám knedlíky opravdu dokonale povedli? Podívejte se na osvědčené tipy a rady a staňte se profesionálem!

více informací »



Nemáte v čem vařit? Nezoufejte!

hrnec

Každá hospodyňka ví, že bez pořádného kuchyňského nadobí nelze připravit žádný pokrm.

Koupit hrnec